вторник, 4 февраля 2014 г.

Конспект урока нетрадиционной формы по теме « Страны и континенты»

 Конспект урока нетрадиционной формы по теме
 « Страны и континенты»

Цель урока:                Совершенствование умений и навыков монологической и диалогической
                     речи  учащихся на уроке нетрадиционной формы по теме
« Страны и  континенты»
Задачи:                        Умение учащихся выражать свое мнение по данной теме, задавать друг другу
                     вопросы, умение поддержать беседу и понимать подобную информацию на
                     слух.
                     Использование учащимися  лексики по данной теме, а также умение  
                     пользоваться  географической картой и другим наглядным  материалом,
                     например, флаги  разных стран и т.д
                     Умение учащихся называть континенты и страны, расположенные на этих
                      континентах, правильно  называть столицы, национальности живущих там
                      людей, язык, на котором они говорят, узнавать флаг страны и сказать
                      несколько слов о нем.
Оборудование
урока:                             Доска, учебник и рабочая тетрадь (УМК Учебное издание серия
                       «Английский в фокусе» Ваулина Юлия Сергеевна, Дули Дженни,
                       Подольяко Ольга Евгеньевна, Эванс Вирджиния Английский язык 6 класс
                       Учебник для общеобразовательных учреждений.), страницы учебник
                        

                                                      
                                                   ХОД УРОКА

I.Вступительное слово: Учитель

   Dear friends,
I’m glad to see you at our conference today. I see here are a lot of guests here from different countries. They will tell us about their countries and customs, their traditional food and famous people. I hope our conference will be very interesting and useful for all of us.
    So, let me introduce Mr… from…

II. Основная часть

Учащиеся рассказывают о своих странах,  культуре, традициях, географическом положении, главных городах, символах и т.д.
Во время этого они могут задавать друг другу интересующие их вопросы.
Например:
-         What is the traditional food in your country?
-         What famous places of interest are there?

После выступления всех представителей, учитель делает заключение:
Thank you very much for your interesting information. I’m sure you all liked it as now you know what people eat and drink in different countries, what are their traditional clothes …
 So, let’s check our knowledge about countries and people living there, answering my questions.

1)      How many continents do you know?(There are six continents)
2)      What are they? (Europe, Asia, Africa, America, Australia, Antarctic.)
3)      How many countries are there in Africa? What are they? Show them on the map.
4)      Look at the map now. What can you say about it? (It’s the map of France)
5)      What is the smallest country in the world? (Vatican in Italy)
6)      What is the largest country in the world?(The Russian Federation)
7)      What are the national symbols of Russia?(The National Flag of Russia, The Birch Tree, Matrioshka ..)
8)      Where is Russia situated?

Now look at the blackboard. Make-up the words from these mixed letters and then read them:
1)      n a d a ca;(Canada)
2)       u s s i a r; (Russia)
3)      n c e f r a; (France)
4)       i y a t l; (Italy)
5)      a  i u t s a l r a (Australia)

You know that different people speak different languages. What languages are spoken in these countries?
1)      Russian is spoken in Russia;
2)      French is spoken in France;
3)      English is spoken in England;
4)      German is spoken in Germany;
5)      Arabic is spoken in Egypt;
6)      Chinese is spoken in China;
7)      Hindi is spoken in India;

 Thank you. And the last question- What food is eaten in different countries?
1)      Pancakes are eaten in Russia;
2)      Rice is eaten in China and Japan;
3)      Turkey is eaten in America on Thanksgiving Day;
4)      Frogs are eaten in France;
5)      Pudding is eaten in Great Britain.


III. Подведение итогов и оценка работы учащихся

At the end of our lesson I want to put some marks for the lesson today for the most active students.
Поставить оценки самым активным учащимся на уроке и озвучить это.


IV. Home task (Домашнее задание)



Thank you everybody for our today's lesson.






Комментариев нет:

Отправить комментарий